sobota, 23 lutego 2013

Kopalnia talentów ---> Karol - Fotograf

Dzisiejsza osoba, którą chcę Wam przedstawić, zdecydowanie różni się od poprzednich tutaj prezentowanych.
Karol Twardoch jest fotografem. Od niedawna tworzy bloga, na którym już (specjalnie dla Was) znalazły się porady dotyczące fotografowania rękodzieła. Gdyby ktoś miał jakieś pytania, to Karol na pewno pomoże i podpowie najlepiej jak będzie umiał :)


Teraz zapraszam do poczytania tego, co Karol mówi sam o sobie.


Czym się zajmujesz? 
Robię to co kocham i kocham to co robię. Patrzę, przyglądam się otoczeniu, biorę aparat fotograficzny i maluję obraz korzystając z umiejętności, doświadczenia, narzędzi fotograficznych. Co ważne głównie używam aparatu fotograficznego, a programów graficznych jak na lekarstwo. Fotografuję to, co jest ciekawe: architekturę, przyrodę, ulicę, pejzaże, przedmioty, które mają wartość sprzedażową albo wartość ponadmaterialną. Patrząc na te przedmioty wydobywam z nich to, co ciekawe lub maluje obraz za ich pomocą. Najczęściej jest tak, że najpierw tworzę obraz, w którym przedmiot stanowi dodatek, a na zdjęciu staje się on elementem pierwszoplanowym.


Jak to się zaczęło?
Szukałem swojego miejsca kończąc szkołę licealną i rozmyślałem co dalej, myślałem o jakimś fajnym i ciekawym fachu, który pozwoliłby mi godnie żyć i dawał radość i spełnienie. W tym samym czasie moi znajomi mieli różne pomysły na siebie i w czasie rozmów koleżanka zaciekawiła mnie tematem fotografii, poszedłem do jednej z krakowskich szkół fotograficznych, w zasadzie po to, aby nauczyć się zwykłego rzemiosła. Po około 2 miesiącach zagłębiania się w sens fotografii, porzuciłem oficjalną wersję nauki, bo zrozumiałem, że fotografia to jakby moja druga skóra w której wyśmienicie się czuje, wpadłem w zachwyt i podążyłem przed siebie wodzony pasją, zaangażowaniem i miłością ze wzajemnością. Oczywiście na początku się UCZYŁEM - to znaczy psułem tyle filmów fotograficznych, że budżet ledwo wytrzymywał. Dziś nie tylko czuję radość z fotografowania, ale także całkiem dobrze sobie z radzę z fotografowaniem.


Co uważasz za swój największy sukces?
 • Przemianę... Wydaje się, że osoba trzymająca aparat fotograficzny to "FOTOGRAF", a jednak każdy fotograf, który chce robić świetne zdjęcia, musi mieć to coś, co pozwoli mu się wyróżnić. Dla mnie wyróżnikiem jest sposób patrzenia na obiekt, dostrzeganie w nim różnych ciekawych elementów i prezentowanie ich w taki sposób, który mnie wyróżnia. 
 • Odnalezienie własnego stylu to jest mój sukces
 • Galeria malowana światłem - kilkadziesiąt zdjęć, które zrobiłem autentycznie aparatem fotograficznym, a wyglądają zupełnie inaczej. 
 • Zapracowanie sobie na obiektyw makro. 
Sukcesów, czyli tego, co mi się udało zrobić w tym kierunku jest sporo, ale największym SUKCESEM jest czerpanie pasji i radości z fotografowania.


Co i dla kogo najchętniej tworzysz? 
Do tej pory fotografowałem dla siebie, ponieważ uczyłem się spojrzenia, wypracowywałem styl, robiłem wiele, ale bez szerszej widowni. Chcę teraz pokazać innym ludziom moje spojrzenie, mój punkt widzenia, więc odpowiedź na to pytanie uzupełnię za jakiś czas... :)

Skąd czerpiesz inspiracje do nowych prac? 
Fotografuję sercem, nie - głową. W fotografii nie można używać umysłu, bo to się źle kończy. Oczywiście, zasady trzeba znać i je stosować, ale to serce podpowiada nam kiedy i co nałożyć na ramę / daną zasadę czy na dany kanon sztuki. Ale końcowy efekt i tak uzyskujemy dopiero wtedy, gdy to, co widzi oko, przefiltruje serce i uczucie. Patrzę i oglądam co robią inni, ale pod żadnym pozorem nie kopiuję. Kopiowanie nie jest twórcze, a fotografia wymaga twórczości, oddania i miłości.


Zapraszam jeszcze raz do odwiedzenia miejsc Karola w sieci:
 • blog - m.in. fotografowanie rękodzieła (zachęcam do obserwacji, bo to posty cykliczne :)
 • stronka - inne zdjęcia i usługi, jakie Karol oferuje.

Co sądzisz o jego pracach? 
Napisz poniżej lub u niego na blogu =)

6 komentarzy:

 1. Ciekawie jest u niego:)już się zapisałam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Rady zawsze się przydadzą, pewnie skorzystam jak tochę jaśniej będzie bo o tej porze to już kiepsko, wieczór się zbliża:D

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajne i przydatne rady na blogu Karola:)
  Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 4. zaraz wpadnę do tego Talentu zobaczyć jak to robią fachowcy:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakie ciekawie wykonane zdjęcia!Wow! Zdolniacha z talentem!

  OdpowiedzUsuń
 6. Też trochę pstrykam, zaraz zaglądam na bloga:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za napisanie tego komentarza. : )
Użytkowników anonimowych zapraszam do pisania e-maili: kasiulkowe@gmail.com

Zobacz także:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...