niedziela, 29 grudnia 2013

Pytanie do Was ---> Co Cię interesuje w sprzedaży rękodzieła i kwestiach prawnych?

Powoli ruszyły przygotowania do napisania posta o sprzedaży rękodzieła i kwestiach prawnych z tym związanych. Wiedziałam, że nie poradzę sobie sama, więc zaprosiłam do gościnnego występu kilka dziewczyn, które prawo znają z własnego doświadczenia i chętnie się swoją wiedzą na ten temat podzielą.


Jak wszyscy wiemy temat sprzedaży jest tematem rzeką i potrzeba nam Waszej pomocy! Chcemy, abyście napisali, co dokładnie Was interesuje. Określcie tematy, które powinny być poruszone. Zadawajcie pytania pod tym postem, aby dziewczyny wiedziały, o czym pisać.

Pomóżcie nam stworzyć ten cudowny post!


20 komentarzy:

 1. Moje pytania brzmią:
  1. Jaka forma opodatkowania będzie korzystniejsza: karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych czy może na zasadach ogólnych?
  2. Która forma prawna będzie korzystniejsza: działalność indywidualna czy spółka jawna?
  3. Jak się ma sprawa z VAT? Słyszałam, że drobni przedsiębiorcy mogą być z niego zwolnieni.
  Jestem finansistą, ale wolę się w kwestiach prawnych skonsultować z prawnikami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm... Dziewczyn nie są prawnikami :)

   Usuń
  2. Ad.1 To zależy od wielu rzeczy
   2. tak jak wyżej
   3. Nie musisz być płatnikiem Vat, chociaż są określone grupy działalności (pośrednictwo finansowe i ubezpieczeniowe np.) ,gdzie musisz nim być. Przy rękodziele nie musisz ale lepiej sobie skalkulować. Jeśli byś miała firmę, która ma ogromy przerób z zakupionych materiałów to ja bym sobie vat wzięła :D

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. A czy osoby ubezpieczone w KRUS-ie mogą prowadzić legalnie sprzedaż rękodzieła, czy z tych dochodów trzeba się jakoś rozliczać ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz mieć działąlność gospodarczą przy założeniu, że ją zarejestrujesz w US i nie przekroczysz rocznie kwoty PODATKU określonego corocznie przez KRUS. Wtedy płacisz podwójny krus ale to i tak lepiej niż 1000 zł ZUS. W tym roku ten limit był jakoś około 3100 zł podatku.
   Firmę na krus można założyć, gdy jest się minimum trzy lata w tym systemie ubezpieczeniowym

   Usuń
 4. Czy wystawianie rzeczy na srebrnej agrafce jest legalna?sprzedałam dopiero jedną rzecz...jakoś się z tego trzeba rozliczać,gdzieś wypełniać jakieś pity itd,żeby robić to legalnie?wiadomo,że zakładanie działalności nie wchodzi w grę,bo to gra nie warta świeczki

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie też interesuję jak sprzedawać rękodzieło legalnie bez zakładania działalności. Mówię tu o okazjonalnym sprzedawaniu w serwisach typu srebrna agrafka albo ogłaszając się na forach, facebooku itp. Czy trzeba wtedy jakiś rachunek wystawiać? Gdzieś zgłaszać taką działalność? Jaki podatek od tego się płaci? A może przy niskich kwotach nie trzeba go płacić? Czy w takim przypadku warto się podpiąć pod działalność gospodarczą innej osoby?

  OdpowiedzUsuń
 6. ja najbardziej byłabym zainteresowana jak legalnie sprzedawać swoje prace, jak założyć działalność i jak ustalić odpowiednie pkd . planuję założyć małą firmę z moimi pracami ale jestem kompletnie zielona w kwestiach prawnych

  OdpowiedzUsuń
 7. No dobrze, a co ze sprzedażą okazyjną i z czymś co się nazywa rękodzielnikiem (do tego chyba trzeba mieć jakiś papier od komisji). Wtedy można sprzedawać podobno swoje dzieła prowadząc tylko na własny użytek kpir i płaci się wtedy podatek dochodowy od połowy dochodu - czyli 50% stanowią koszty uzyskania, no bo to jest dzieło, a od reszty płaci się 18% i teoretycznie nie trzeba mieć firmy o ile sprzedaż rękodzieła jest okazyjna i nie ma celu zarobkowego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koszty można odliczać, gdy prowadzi się działalność gospodarczą na zasadach ogólnych - książka przychodów i rozchodów. Hobbyści mogą robić na zamówienie - umowa o dzieło.

   Usuń
 8. A taka sprzedaż np na stronach z ogłoszeniami typu tablica.pl ?

  OdpowiedzUsuń
 9. Wiem, że "Warunek jest jeden: suma twoich wszystkich rocznych dochodów nie może przekroczyć 3,91 tys. zł (to tzw. kwota wolna od opodatkowania)."I to sie tyczy sprzedazy na portalach internetowyc typu allegro, tablica itp. Ale w takim razie jak dokładnie liczyć ten dochód? Przypuścimy kolczyki kosztuja 3zl, material 1zl, robota 2zl. Liczymy całe 3 zł, czy tylko to 2zł za swoją pracę? Może banalne pytanie, ale zawsze miałam z tym problem;P pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wtedy liczysz tylko kwotę, którą za to uzyskałaś. Wpisujesz ją na pit jako inne formy przychodu :D

   Usuń
  2. Alicja tak tylko 2 złote jest Twoim dochodem, bo 3 złote to przychód, a 1 zł to koszt czyli 3 - 1 = 2 dochód :)
   pozdrawiam Sylwia :)

   Usuń
 10. W jaki sposób dokumentować sprzedaż na portalach internetowych typu Allegro, Tablica itp lub znajomym itp? Nie chcę zakładać działalności gospodarczej, ale chciałabym, żeby sprzedaż była legalna. ... i w której rubryce Pit-u umieścić ewentualny dochód z tej sprzedaży?
  Pozdr.:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam. Interesuje mnie czy okazjonalna sprzedaż na kiermaszach czy targach może być prowadzona bez zakładania działalności? Czy tu barierą jest kwota wolna od podatku (czyli 3 910zł dochodu za cały rok), jeśli tak to jak ewidencjonować sprzedaż na straganie - bo jakaś ewidencja musi być, skoro mam stwierdzić czy przekroczyłam dochód oraz na wypadek kontroli skarbowej. I co właśnie z kontrolą skarbową jeśli nie mam działalności, co mi mogą zrobić. Jeśli już zdecyduje się na założenie działalności, jaka forma opodatkowania wydaję się najbardziej optymalna przy takim handlu - kiermasze, targi, allegro? Z góry dziękuję za odpowiedz :)

  OdpowiedzUsuń
 12. 1. Czy można sprzedawać wyroby, które zrobione są na podstawie wzoru np. z internetu, z gazety?
  2. Czy można sprzedawać np. maskotki zainspirowane znanymi bajkami, reklamami (np. Hello Kitty wg naszego własnego wzoru)?
  3. Kto nie może sprzedawać swojego rękodzieła? Chodzi mi o osoby pobierające zasiłki, świadczenia pielęgnacyjne - np. opiekunowie niepełnosprawnych dzieci, którzy nie mogą zawierać umów o pracę. Słyszałam coś, że miało się to trochę zmienić i że na zlecenie można coś zrobić ale nie wiem czy to weszło w życie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Przyłączam się do powyższych pytań i z niecierpliwością czekam na posta w tym temacie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Wzory z gazet nie mogą, a raczej nie powinny być urzywane w rzzeczach na sprzedaż. Tam w gazecie jest klauzura . Ale na allegro potrafią wystawić zdjęcia z gazet. Wzory postaci z kreskówek najczęściej są chronione patentem,prawem autorskim.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za napisanie tego komentarza. : )
Użytkowników anonimowych zapraszam do pisania e-maili: kasiulkowe@gmail.com

Zobacz także:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...