czwartek, 10 października 2013

Czwartkowe porady kasiulkowe ---> jak czytać schematy? cz. 1 (aż 8 przykładów)

Wiem, że wiele osób ma problem z czytaniem szydełkowych schematów. Nie wiele można zrobić nie posiadając tej umiejętności chociaż... są osoby, które sobie świetnie radzą i wymyślają własne, śliczne wzory :) Myślę jednak, że warto umieć czytać schematy. Ułatwiają nam życie, bo nie muszą być tłumaczone z angielskiego/niemieckiego/rosyjskiego/chińskiego na polski.


Zazwyczaj stosuje się podobne oznaczenia, ale trzeba zwrócić uwagę czy półsłupek jest w danym schemacie krzyżykiem (to w chińskich zabawkach) czy kreską pionową itp. Po jakimś czasie nie będziecie potrzebowały ściąg w postaci listy znaczków, bo będziecie wiedziały, co dany symbol musi oznaczać, aby praca wyszła dobrze.

Ja zaczynałam moją zabawę z szydełkiem od skracania i "tłumaczenia" opisów na własne schematy. Wyglądają one dosyć kosmicznie, ale w danym czasie były dla mnie zupełnie zrozumiałe. Dzisiaj są niewystarczające, ale do zabawek z półsłupków były idealne :) Myślę, że te poczynania pomogły mi w późniejszym ogarnięciu "prawdziwych" schematów.


Na początek ważne jest, aby przyswoić kilka najważniejszych symboli:
 • oczko ścisłe, 
 • oczko łańcuszka,
 • półsłupek,
 • półsłupek nawijany/narzutowy,
 • słupek,
 • słupek podwójny,
 • pączek.
Kolejne są już tylko wariacjami powyższych. O tym, jak robić dane oczka możecie poczytać tutaj lub tutaj.
Zrobiłam dla Was zdjęcie z książki Sashy Kagan "Szydełkowe inspiracje", aby pokazać przykładowe symbole, jakie mogą być użyte w schematach (kliknij prawym na obrazek i otwórz w nowej karcie, aby było wszystko bardziej widoczne).


Inną listę takich oznaczeń znajdziecie u Maranty.

Dzisiaj chciałabym się zająć schematami prostokątnymi, które wykonuje się w rzędach. Wykorzystuje się je przy szalikach, swetrach, bolerka itp. Wybrałam dla Was kilka wzorów, które (mam nadzieję) pokażą najbardziej typowe problemy, jakie mogą się pojawić przy czytaniu schematów.

Schematy prostokątne

Ogólne zasady

Schematy prostokątne czytamy od lewego dolnego rogu kierując się w prawo do końca rzędu, a później podnosimy się wyżej do kolejnego rzędu i pracujemy od prawej do lewej. Dalej znowu podchodzimy o rząd wyżej i przesuwamy się od lewej do prawej itd. Myślę, że poniższy schemat całkiem dobrze to pokazuje. (Wygląda jak jakiś wykres ekonomiczny :)) Niebieskie/zielone strzałki oznaczają kolejne rzędy.


1. Podstawowy wzór

Plusy na poniższym schemacie (według oznaczeń symboli, które pokazałam wyżej) oznaczają półsłupki, a owale to oczka łańcuszka.

Zaczynamy pracę od prawego dolnego rogu. Widzimy tam oczka łańcuszka. Możemy przesunąć po nich palcem i policzyć, ile potrzebujemy ich zrobić na podstawę naszego wzoru. Mamy 16 oczek łańcuszka. Po ich wykonaniu będziemy kierować się z czytaniem schematu w lewą stronę. Na naszej drodze staje cały rząd półsłupków. Proszę zauważyć, że podstawa pierwszego z nich dotyka przedostatniego oczka łańcuszka, które już mamy zrobione, więc trzeba go zaczepić właśnie w tym miejscu. Kolejny półsłupek robimy w następnym oczku i tak aż dotrzemy do końca i uzyskamy 15 półsłupków.

Teraz podnosimy się wyżej (fioletowe oczka na schemacie oznaczone na początku 1), na naszej drodze ukazuje się oczko łańcuszka, robimy je, a dalej są półsłupki. Jak widać podstawa pierwszego z nich dotyka przedostatniego z wykonanych przez nas półsłupków i tam należy go wbić. Robimy kolejne 14 półsłupków, pamiętając, że ostatni z nich ma podstawę w oczku łańcuszka. 

Dalej przechodzimy do kolejnego rzędu i postępujemy analogicznie jak wyżej.

Dobra rada: jeśli chcesz, aby Twoja robótka miała ładny początek, to wbijaj szydełko w nitkę, która znajduje się pod łańcuszkiem.


2. Troszkę trudniej - co z tymi oczkami łańcuszka?

W tym schemacie zaczynamy od 18 oczek łańcuszka, a dalej widzimy plus = półsłupek, którego podstawa styka się z 15 oczkiem łańcuszka, czyli czwartym licząc od szydełka. Oczywiście właśnie w tym oczku łańcuszka należy go zaczepić.

Dalej nasz półsłupek łączy się z oczkiem łańcuszka, więc je wykonujemy, a następnie znowu robimy półsłupek, ale uwaga! Należy ominąć jedno oczko łańcuszka, bo, jak widać, pierwszy i drugi półsłupek dzieli na dole oczko łańcuszka. Następnie wykonujemy znowu oczko łańcuszka, omijamy jedno oczko łańcuszka z podstawy, w kolejnym robimy półsłupek itd., aż dobrniemy do ostatniego oczka łańcuszka.

Przenosimy się na fiolet i widzimy dwa oczka łańcuszka (aha, nie musisz nic kombinować w związku z tym, że tworzą kąt prosty. Wykonaj najzwyczajniej w świecie dwa oczka łańcuszka).

Dalej półsłupek, którego podstawa styka się z oczkiem łańcuszka. Takie oczka wykonujemy wbijając szydełko pod oczko łańcuszka, a nie w oczko łańcuszka. Robótka wygląda ładniej, a my mamy mniej pracy. Kolejno jest oczko łańcuszka, a później znowu półsłupek pod "mostek" z oczka łańcuszka.


3. Dlaczego te oczka są w jednym miejscu? 

Niech Was nie zmyli kształt zygzaka, który ma ten schemat. Oczka wykonujemy zupełnie normalnie, a kształt powinnyśmy uzyskać przez dobre wykonanie schematu :)

Po raz kolejny zaczynamy od oczek łańcuszka (26), a następnie robimy półsłupki. Pierwszy z nich wbijamy w drugie oczko łańcuszka od szydełka. Drugi półsłupek także ma swoją podstawę w drugim oczku łańcuszka od szydełka, więc wbijamy szydełko w to samo miejsce, co dla pierwszego półsłupka i wykonujemy półsłupek.

Trzeci półsłupek jest wykonany normalnie tak, jak czwarty, piąty i szósty. Dalej widzimy, że dwa oczka łańcuszka pozostają bez półsłupków, więc je omijamy i robimy w kolejnych oczkach następne 5 półsłupków. Potem zauważamy, że 3 półsłupki są zaczepione w jednym oczku łańcuszka, więc tak je wykonujemy i dalej 5 półsłupków, 2 oczka łańcuszka pozostawić, 4 półsłupki i ostatni półsłupek robimy w tym samym miejscu, co przedostatni.

Kolejny rząd: dwa pierwsze półsłupki są wbite w ostatni z półsłupków, które wykonaliśmy. Dalej robimy po jednym półsłupku w kolejne cztery półsłupki. Teraz proszę się uważnie przyjrzeć, że dwa czerwone półsłupki nie łączą się z żadnym z różowych półsłupków, więc należy kolejne "różowe półsłupki" wykonywać po ominięciu dwóch "czerwonych półsłupków". (Zastanawiam się na ile to jest zrozumiałe... :)

Potem robimy jeszcze 4 półsłupki, a kolejne 3 wbijamy w jeden półsłupek - zobacz, że ich podstawa skupia się na jednym półsłupku...


4. Półsłupki połączone górą. 

Wygląda strasznie? Nie ma się czego bać, bo zaraz wszystko będzie jasne.

Pewnie część z Was wie, jak się robi dwa półsłupki złączone razem. Jeśli tak, to przeskakujemy z czytaniem do następnego akapitu, a jeśli nie, to zostajemy tutaj :) Zaczyna się to robić jak zwykły półsłupek, czyli wbijamy szydełko w odpowiednie miejsce i wyciągamy pętelkę. Tak zostawiamy to oczko mając dwie pętelki na szydełku. Następnie wbijamy szydełko w kolejne odpowiednie miejsce i wyciągamy następną pętelkę. Teraz przeciągamy nitkę przez wszystkie trzy pętelki, które mamy na szydełku i gotowe :)

Zaczynamy czytanie schematu... 18 oczek łańcuszka - to już wiecie :) Dalej widzimy dwa plusy połączone ze sobą górą, czyli dwa półsłupki połączone górą. Pierwszy z nich (jak widać. Widać?) należy wbić w drugie oczko łańcuszka od szydełka, a drugi z nich w trzecie oczko łańcuszka i połączyć. Następnie robimy oczko łańcuszka i znowu dwa półsłupki połączone razem. Zwróć uwagę, że w robieniu tych połączonych półsłupków nie omijamy żadnego z oczek łańcuszka z podstawy. Maszerujemy tak do końca rzędu, który kończymy zwykłym plusem, czyli półsłupkiem.

Dalej (fioletowy rząd) wykonujemy oczko łańcuszka i dwa półsłupki połączone razem, z którego pierwszy jest zaczepiony o ostatni półsłupek poprzedniego rzędu, a drugi wbijamy pod oczko łańcuszka. Potem oczko łańcuszka i kolejne łączone półsłupki...


5. Oczka się krzyżują?

W końcu z półsłupków przechodzimy do słupków. Symbolem słupka w tym przypadku jest wydłużony litera "T" z przekreśloną nóżką.

Na początek... 18 oczek łańcuszka. Potem kierujemy wzrok na kolejny słupek. Jest nim ten, którego "głowa" jest najbliżej naszego ostatniego, wykonanego oczka. Widzimy, że jest on wbity w piąte oczko łańcuszka licząc od szydełka i tak go należy wykonać. Następnie wykonujemy słupek w czwartym oczku łańcuszka licząc od szydełka. I mamy nasze, straszne, krzyżowane słupki.

Żeby zrobić kolejny słupek, omijamy jedno oczko łańcuszka i w kolejne wbijamy słupek. Następny słupek wykonujemy w tym pominiętym słupku i tak dalej... Ominąć, słupek, słupek w ominięte, ominąć... Na końcu rzędu wykonujemy słupek.

Kolejny rząd zaczynamy od 3 oczek łańcuszka, dalej robimy słupek w trzeci słupek z poprzedniego rzędu, a kolejny w drugi słupek poprzedniego rzędu. Dalej już omijamy, słupek, słupek w ominięty, omijamy...


6. Dziwne długie oczka.

Ile razy musiałyście zrezygnować z podobnego schematu, bo nie wiadomo było, co z tymi długaśnymi oczkami zrobić? Czas z tym skończyć!

Zaczynamy od oczek łańcuszka, półsłupków i trzech oczek łańcuszka - to wiemy. Teraz wbijamy szydełko w czwarty półsłupek z poprzedniego rzędu i wyciągamy długą nitkę. Dalej przeciągamy włóczkę przez dwie pętelki, które powstały nam na szydełku i najstraszniejsza część schematu za nami. Teraz jeszcze trzy słupki w pozostawione półsłupki - robimy je za długim oczkiem, które przed chwilą wykonaliśmy.

Dalej ominąć trzy półsłupki, długie oczko, trzy słupki itd. W ostatnim półsłupku wykonujemy słupek. Kolejny rząd to tylko oczko łańcuszka i półsłupki.


7. Długie półsłupki.

Często można się spotkać z oczkami, których podstawa nie jest w poprzednim rzędzie, ale w przedostatnim lub jeszcze niżej.

Jak zacząć? To wiecie :) Dalej przy fioletowych oczkach napotykamy poziome kreski, które w tym przypadku oznaczają, że wszystkie te półsłupki należy zaczepić tylko o tylną nitkę półsłupka poprzedniego rzędu.

Kolejny rząd (czarne znaki), to oczko łańcuszka i trzy półsłupki zaczepione o tylną nitkę oczka. Kolejny półsłupek wykonujemy wbijając szydełko pod ostatnim rzędem. Wyciągamy dłuższą pętelkę, aby wzór się nie falował. Przeciągamy włóczkę przez dwie pętelki, które mamy na szydełku i kolejne straszne oczko gotowe :)


8. Zaczynają się "schody"...

Ale na początek oczywiście zaczynamy od oczek łańcuszka, tym razem ma ich być 26, a w drugim oczku od szydełka robimy półsłupek. Do półsłupka przylega oczko łańcuszka. Potem widzimy słupek, ale wbity w odległości kilku oczek łańcuszka od ostatnio zrobionego oczka. Liczymy... Trzeba opuścić 3 oczka łańcuszka i w czwartym zrobić słupek. Po słupku znowu jest oczko łańcuszka, a po nim słupek wbity w to samo oczko, co poprzedni, oczko łańcuszka i trzeci słupek w to samo miejsce. Robimy oczko łańcuszka, opuszczamy 3 oczka łańcuszka z podstawy i robimy półsłupek itd... Kończymy rząd półsłupkiem w ostatnie oczko.

Kolejny rząd zaczynamy sześcioma oczkami łańcuszka, półsłupkiem w środkowy słupek z trzech, które niedawno robiliśmy i trzema oczkami łańcuszka. Widać to wszystko? :)

Dalej musimy zrobić pączek, zwany także pęczkiem czy bąblem. Co to takiego? Pęczek to kilka złączonych u góry słupków. Jeśli wiecie jak zrobić takie oczko, to zapraszam do kolejnego akapitu. Pozostali czytają: wbijamy szydełko w odpowiedni półsłupek i zaczynamy szydełkować jak zwykły słupek, ale przestajemy go robić, gdy na szydełku zostaną dwie pętelki. Potem w to samo miejsce, co poprzedni słupek wbijamy znowu szydełko robiąc słupek, ale go nie kończymy i tak aż wykonamy 4 słupki, a na szydełku będziemy mieli 5 pętelek (jedna z poprzedniego oczka i 4 z zaczętych słupków). Na koniec przeciągamy nitkę przez wszystkie 5 pętelek na szydełku na raz, zakończamy oczkiem łańcuszka, aby pączek nam się ładnie zamknął.

Dalej robimy 3 oczka łańcuszka i kontynuujemy według schematu...


Jeśli za mało coś opisałam albo napisałam coś niejasno, to proszę pytać. Mogłam też pomylić nazwy oczek lub po prostu machnąć jakiś błąd - pytajcie, krzyczcie :)

Jasne jest to tłumaczenie (w miarę)?

PS. Wszystkie zdjęcia w tym poście zostały zrobione książce Sashy Kagan "Szydełkowe inspiracje", którą posiadam.

22 komentarze:

 1. Och tak,tak,tak!!!Kasiu wielkie dzięki za to wytłumaczenie! Zawsze omijałam tego typu schematy bo nie wiedziałam o co chodzi, a teraz już mogę im sprostać, bo wiem gdzie szukać pomocy! Dzięki wielkie! Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. teraz już nie stanowią dla mnie wielkich problemów ale jeszcze rok temu były czarną magia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki! Bardzo fajnie w przystępny sposób wytłumaczone:-)
  Pozdrawiam:-)

  OdpowiedzUsuń
 4. dzięki, dzięki, dzięki!!!!!! :) jesteś cudowna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niektórych schematów nawet nigdy nie widziałam. Bardzo przydatne tłumaczenie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny wpis, przyda się :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Super wytłumaczone napewno się przyda :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jesteś genialna! a Twoje porady na pewno nie jednej osobie się przydadzą :) Mnie na pewno!
  BUZIAK :*

  OdpowiedzUsuń
 9. Kasiu, wrzucam reklamę Twojego posta tutaj: https://www.facebook.com/groups/artstop/

  OdpowiedzUsuń
 10. niby większość wie o co chodzi, a tu proszę ile jeszcze rzeczy można się dowiedzieć. Super post! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Kasieńko! Napracowałaś się w tym poście! Wszystko jasne jak słońce!!!

  OdpowiedzUsuń
 12. Dziękuję bardzo za porady. Ostatnio myślałam, jak rozgryźć schemat 5 i 6.Już wiem:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Super! jestem pod wrażeniem :) Na pewno skorzystam, bo w szydełku jestem noga ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo dziękuję za ten wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Szczerze mówiąc zawsze omijałam schematy, bo nie rozumiałam o co w nich chodzi. Strasznie się, więc ciesze z tego poradnika i naprawdę bardzo dziękuje za ten wpis.

  OdpowiedzUsuń
 16. Dzię-ku-ję-my ! :) Super post, bardzo mi pomoże.

  OdpowiedzUsuń
 17. ślicznie dziękuję, uwielbiam Twój blog:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Fajnie wytłumaczone, ale mam pytanie chce zrobić sweter i mam schemat na 18 oczek no raczej się tym nie okryje potrzebowaliśmy.ok 80 to jak to zrobić?

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja do tej pory robiłam tylko to co można zobaczyć czyli jak ktoś pokazuje,dzięki twoim poradom schematy juz mnie tak nie przerażają,dzisiaj na próbę zrobiłam koronkę ze schematu i się udało (prawie)idealnie-dziękuje bardzo:) i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Pamiętaj o podaniu swojego e-maila, gdy komentujesz anoninomo, lub napisz e-mail na kasiulkowe@gmail.com

Zobacz także:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...