Tutaj znajdziecie schemacik.
Oznaczenia ze schematu (wiem, że niektóre z Was odczytały symbole inaczej, przyjrzałam się też próbce obok schematu i jestem pewna tego opisu):
Skróty:
- oł - oczko łańcuszka,
- p - półsłupek,
- pn - półsłupek narzutowy (zaczynamy robić jak słupek, ale przeciągamy włóczkę od razu przez wszystkie trzy pętelki na szydełku, a nie po dwa jak przy słupku),
- sł - słupek.
Zaczynamy od zrobienia odpowiedniej długości łańcuszka. Na mojej próbce jest to 20 oczek. Długość łańcuszka to wielokrotność liczby 6 + 2 oczka brzegowe.
1 rząd: p w drugie oł od szydełka, (3 oł, ominąć 2 oł, 2 sł w jedno oł, 3 oł, ominąć 2 oł, p) - powtórzyć dwa razy
2 rząd: (5 oł, p przed dwoma sł, 3 oł, p za dwoma sł) - powtórzyć 3 razy, 2 oł, sł w p poprzedniego rzędu.
3 rząd: 3 oł, 3sł /szydełko wbijamy pod dwoma oł/, (p pod trzema oł, 7sł pod pięcioma oł) - powtórzyć dwa razy, p pod trzema oł, 4 sł pod pięcioma oł
4 rząd: oł, 2 p w pierwszy i drugi sł, (5 oł, ominąć 2 sł, ominąć p, ominąć 2 sł, 3 p w kolejne 3 sł) - powtórzyć dwa razy, 5 oł, ominąć 2 sł, ominąć p, ominąć 2 sł, p w ostatni sł, p w trzecie oł poprzedniego rzędu
5 rząd: 3 oł, sł w pierwszy p, (3 oł, p pod pięcioma oł, 3 oł, 2 sł w drugi p) - powtórzyć 3 razy
6 rząd: 3 oł, p za dwoma sł, (5 oł, p przed dwoma sł, 3 oł, p za dwoma sł) - powtórzyć 2 razy, 5 oł, p przed sł, oł, pn w trzecie oł poprzedniego rzędu.
7 rząd: oł, (p pod trzema oł, 7sł pod pięcioma oł) - powtórzyć 3 razy, p pod trzema oł
8 rząd: 5 oł, ominąć p, ominąć 2 sł, (3 p w kolejne 3 sł, 5 oł, ominąć 2 sł, ominąć p, ominąć 2 sł) - powtórzyć dwa razy, 2 oł, ominąć 2 sł, ominąć p, sł w p poprzedniego rzędu.
9 rząd: oł, p w pierwszy sł, (3 oł, 2 sł w drugi p, 3 oł, p pod pięcioma oł) - powtórzyć 3 razy
10 rząd = 2 rząd: (5 oł, p przed dwoma sł, 3 oł, p za dwoma sł) - powtórzyć 3 razy, 2 oł, sł w p poprzedniego rzędu.
11 rząd = 3 rząd: 3 oł, 3sł /szydełko wbijamy pod dwoma oł/, (p pod trzema oł, 7sł pod pięcioma oł) - powtórzyć dwa razy, p pod trzema oł, 4 sł pod pięcioma oł
Już widać, że schemat się będzie powtarzał...
Jeśli napisałam coś nie jasno, to proszę pytać ;)
Jak moja sukienka? Dotarłam do talii i czekam na Wasze efekty! Dzisiaj prawdopodobnie niewiele poszydełkuję. Wieczorem napiszę posta, o tym jak Wam idzie :)
Kasiu, ja nie zamierzam z Wami robić sukienki, ale Twój opis półsłupka narzutowego pomógł mi w innym schemacie. Wczoraj rozpoczęłam robić serwetkę, ale nie bardzo wiedziałam o co chodzi w legendzie "półsłupek z n." - teraz już wiem. Dziękuję Ci bardzo. :) Póki co pozostanę wytrwałą obserwatorką postepów. Pozdrawiam. :)
OdpowiedzUsuńCieszę się bardzo i pozdrawiam :)
Usuńja w końcu zaczęłam swoją próbkę:p z tymże ja p robiłam chyba tak jak Ty pn... Jak powinno się robić p?:P
OdpowiedzUsuńJutro cyknę fotę z próbką:) Pierwszy raz robię taką cienką nicią i malutkim szydełkiem i powiem Ci, że to wyzwanie:D
Wiele osób robi półsłupki jak półsłupki narzutowe :)
UsuńPółsłupek robi się bez narzutu na szydełko. Wbijamy od razu szydełko w odpowiednie oczko, wyciągamy nitkę, a później przeciągamy kolejną nitkę przez dwie nitki, które są na szydełku. I gotowe! :)
ja myślałam, że to wtedy nazywa się oczko ścisłe... ech dużos ię musze jeszcze nauczyć;/ Jak przesłać zdjęcie swojej próbki?:)
UsuńOczko ścisłe jest wtedy, gdy wbijamy szydełko w oczko, wyciągamy nitkę i tą samą przeciągamy przez pętelkę, która już była na szydełku. Mój filmik:
Usuńhttp://www.youtube.com/watch?v=AU-91AI5ewY
A zdjęcia można na e-maila: kasiulkowe@gmail.com :)
:) Dzięki:) Już wysyłam:) Chyba jednak będę robić nie na około sukienkę tylko tak jak Ty, wtedy mniejsze ryzyko, że się gdzieś pomylę:P
UsuńJakie wymiary ma powstała próbka? Bo kupiłam tą samą włóczkę, ale nie jestem pewna co do szydełka, bo mam takie czeskie z białą rączką, a tam jest taka dziwna numeracja i nie ma podanych wymiarów w milimetrach. Czy będzie też post z zamieszczonymi fotkami gotowych sukienek, które powstawały razem z Twoją? Mam nadzieję, że też uda mi się skończyć podjęte wyzwanie. :)
OdpowiedzUsuń